یادداشتی از برادر بسیجی عباس شیر محمدی

بازخوانی کودتای ۲۸ مرداد :

با توجه به تصویب قانون پیگیری حقوقی کودتای ۲۸ مرداد در سال ۹۲ در مجلس شورای اسلامی به منظور اخذ غرامت ازآمران و مسببان طریق مراجع مسئول اقدامات لازم بعمل آید.

 مطالعه تاریخچه روابط ایران و آمریکا طی دهه های قبل و بعد از انقلاب اسلامی حاکی از آن است که این روابط در تمام مقاطع زمانی همواره پراز رمز و راز و مداخله گرانه و با هدف چپاول اقتصادی و بطور کلی استثماری بوده است. درطی ۶۵ سال اخیر هیچوقت توطئه های آمریکا سیر نزولی نداشته و همیشه در مقاطع مختلف به ویژه سرنوشت ساز بر حجم و پیچیدگی دسیسه های آن افزوده شده است..سردمداران آمریکا ازهر جناح و حزبی با ابزارهای متعدد و دسیسه های گوناگون سلطه سیاسی و فرهنگی را برای کشورها برگزیده اند لذا برهه های سرنوشت ساز عموما و بدون تردید کودتای ۲۸ مرداد خصوصا از مقاطع حساس تاریخی و حاوی نکات آموزنده ، درس ها و عبرت های ارزشمند برای جامعه اصیل و تمدنی ماست که این مهم از منظرهای متعدد قابل بررسی و در خور تامل است . از این جهت بازخوانی تجربیات تاریخی و عبرت آموزی از آنها مارا نسبت به تکرار اشتباهات کنجکاو ومسئولیت افزا و در شرایط کنونی توجه ویژه ضرورت فوق العاده دارد بدون شک آن کودتای ننگین با وجود زمینه های داخلی دشمن را به طراحی توطئه دلالت و ترغیب نمود .

با توجه به مناسبات سیاسی و نحوه تعامل گروه های سیاسی فعال آن روز کشور خواهیم توانست چهره ای عبرت آمیز از اوضاع را ترسیم و با تحلیل عمیق به قضاوتی صحیح ازابعاد گسترده کودتا خواهیم رسید.قدرمسلم عملکرد متولیان کشوردرسالهای منتهی به کودتا از عوامل زمینه ساز و بستر تحریک و تحرک دشمن بوده است. که با عملکرد منفی و نسنجیده خود قدرت غیر قابل انکار بخشی ازنیروهای فعال مذهبی جامعه را به حاشیه برد. ائتلاف و انسجام ملی را برهم ریخت وایفای نقش فعال گروه های وسیعی    از مردم در عرصه سیاسی به حداقل مشارکت تقلیل داد وگواهی روشن براین مدعا شد که هرگاه مراکز علمی مردمی از بدنه ملت و اراده عمومی جدا و از صحنه های سرنوشت ساز دور شده اند خسارات جبران ناپذیری برای این ملت ومملکت وارد شده است  .

هم چنین بی تدبیری ها و غلتیدن در ورطه بازیها سیاسی قدرت، مشکلات اقتصادی زیانباری را تحمیل و به لحاظ گسست های اجتماعی اعتبار و اعتماد عمومی دچار خدشه و انسجام طی آسیب کلی دید و توانمندیهای ملتی سرافراز ضایع و تباه شد.

در نتیجه جریان های مختلف سیاسی با همه ادعاها و فرایند های گوناگون به نقطه مطلوب نرسیده و اقبال همراهان نهضت ملی شدن  به یاس تبدیل و ادبارملی را بهمراه داشت.اعتصابات، فشارهای تبلیغاتی و اثرات مخرب بر اذهان و افکار عمومی را تشدید بطوریکه در حساس ترین زمان کودتا بدنه  فعال ملت از تصمیم گیری ناتوان و در حمایت از جریانات سیاسی دچار تردید شدند . در فضای غبار آلود سیاسی نهضت حق طلبانه مردم را تحت الشعاع قرار داد. و برایند نیروهای داخلی با تزریق بدبینی و تضعیف اراده ملی  تا جایی که موجبان جدایی و اختلاف فراهم و با تضعیف نقش هدایت گرانه این موفقیت، عوامل انگلیسی و آمریکایی موجب تداوم حاکمیت استبداد برای مدت طولانی تا سال ۵۷ گردید.

 بدیهی است عملکرد منفعلانه ،کارنامه ضعیف ، مجادلات سیاسی ،سرمایه گذاری ایادی استکبار ، بهره گیری از انحرافات ، رقابت های بی حد و حصر آسیب های اجتماعی و فرهنگی ، مفاسد اقتصادی ، تورم  ،معضلات معیشتی توده های کم درآمد آسیبی بر اقتدار و حاکمیت ملی بود.

اما با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی در سال۵۷ ضربه ای اساسی بر حیثیت بین المللی آمریکا اعم از سقوط رژیم ستم شاهی ، اخراج مستشاران، فطع  جریان نفت به روی رژیم صهیونیستی ، حمایت از مقاومت منطقه و مبارزات حق طلبانه و ضد استعماری ملل تحت ستم در جهان بر اساس آرمان های انقلاب وقانون اساسی ،لغو قرار دادهای استعماری وارد مرحله جدیدی از تقابل با آمریکا شدیم . به طوریکه روابط سیاسی مختل و با تهدیدات مکرر آمریکا مواجه ، اقتصاد تحریم  ، دارایها بلوکه ، حمله نظامی به طبس ، کودتای نرژه ،جنگ تحمیلی ۸ ساله ،جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی ،متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم ،اقدامات به اصطلاح ضد حقوق بشری ، راه اندازی شبکه های خبری و اینترنتی و سایر اقدامات مخرب در سرلوحه استکبار قرار گرفت.

هم اینک با ترفند و توطئه های چند لایه در صدد سرگرم نمودن دست اندکاران نظام اند تا از اولویت ها وخواسته های اصلی جامعه که همانا درنصایح مشفقانه مقام معظم رهبری متجلی هست غفلت گردد .

 با توجه به تصویب قانون پیگیری حقوقی کودتای ۲۸ مرداد در سال ۹۲ در مجلس شورای اسلامی به منظور اخذ غرامت ازآمران و مسببان طریق مراجع مسئول اقدامات لازم بعمل آید.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.