سازمان بسیج حقوقدانان آذربایجان غربی

نشست تخصصی برگزارشد.

نشست تخصصی آئین دادرسی کیفری (جلسه پنجم )با حضور جمعی از برادران و خواهران حقوقدان بسیجی در مورخه ۴ تیر ۹۷ در کانون بسیج حقوقدانان شهدای گمنام ارومیه برگزار شد.

در ابتدای این نشست برادر بسیجی مرتضی پاشایی بعنوان مربی جلسه پیرامون مواد ۱۴۸و۱۴۷ قوانین و مقررات ثبتی بیان داشت :طبق مواد ۱۴۷ برای تعیین وضع ثبتی اعیان املاکی که اشخاص تا تاریخ۱۳۷۱/۱/۱ بر روی زمین ها ایجاد نموده اند که به واسطه موانع قانون تنظیم سند رسمی برای آنها میسر نبوده است همچنین تعیین وضع ثبتی اراضی کشاورزی وزراعی و باغات اعم شهری و غیر شهری و اراضی خارج از محوده شهر و حریم آن مورد بهره برداری متصرفین است و اشخاص تا تاریخ فوق خریداری نموده اند و به واسطه موانع قانونی تنظیم سند یا صدور سند مالکیت برای آنها میسر نبوده است به شرح زیر تعیین تکلیف می گردد که شامل ۷ مورد می باشد.

۱- در صورتی که بین متصرف و مالک توافقی بوده پس از احراز تصرف بلامانع متصرف توسط کارشناس منتخب اداره ثبت و نداشتن معترض ، رئیس ثبت دستور ادامه عملیات ثبتی را به نام متصرف به منظور صدور سند مالکیت خواهد داد.

۲- هرگاه انتقال (اعم از رسمی یا عادی ) به نحو مشاع و تصرف به صورت مفروز بوده و بین متصرف و مالک مشاعی توافق باشد پس از کارشناسی و تهیه نقشه کلی ملک و انعکاس قطعه مورد تصرف از سهم آن و احراز تصرف بلا منازع مشروط بر اینکه مقدار تصرف از سهم فروشنده در کل ملک بیشتر نباشد و سایر مالکین هم مراتب را تایید کنند رئیس ثبت دستور حدود و حقوق ارتفاقی مورد تقاضا و با قیمانده را به منظور صدور سند مالکیت مفروزی خواهد داد والا عملیات ثبتی به صورت مشاع ادامه می یابد و در صورت عدم دسترسی به مالکین مشاعی یا وصول اعتراض ، مراتب به هیات حل اختلاف موضوع ماده ۲ این قانون ارجاع می شود . که در قانون به بقیه مورد ها اشاره شده است.

وی در ادامه : به ماده ۱۴۸ اشاره و بیان داشت : که طبق این ماده درر هر حوزه یا هیات هایی به عنوان هیئت حل اختلاف در ثبت تشکیل می شود اعضای این هیات عبارتند از : یکی از قضات دادگستری به انتخاب رئیس قوه قضائیه و رئیس ثبت یا قائم مقام وی و یک نفرخبره ثبتی به انتخاب رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که در قانون مفصل به این مورد اشاره گردیده است .

در پایان این نشست به سئوالات حاضرین پیرامون حقوق ثبت پاسخ های لازم ارائه داده شد.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.