یادداشتی از برادر بسیجی علیرضا عظیمی

«برجام و باز عهد شکنی آمریکا»

در آخر آمریکا نمی تواند برای برنامه موشکی ایران یک اجماع جهانی درست کند و برنامه موشکی ایران را تهدید جهانی قلمداد کند در این مورد اجماع جهانی وجود ندارد و دفاع از مرز و بوم حق یک کشور می باشد.

قبل از خروج آمریکا از برجام:

جامعه ی قضایی داتیکان نوشت: تا چند روز دیگر تمدید دوباره برجام از سوی دونالد ترامپ فرا خواهد رسید. در طی روزهای اخیر صحبت های زیادی درباره ماندن یا نماندن آمریکا در برجام از سوی شخصیتهای حقوقی و حقیقی این کشور و برخی کشورهای دیگر به گوش رسیده است. ترامپ قبل از اینکه به ریاست جمهوری برسد، ترامپ قبل از اینکه به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود، این توافقنامه را بدترین توافقنامه تاریخ آمریکا خواند، و اعلام کرد بعد از اینکه به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود، این توافقنامه را پاره خواهد کرد، ولی بعد از بروی کار آمدن ترامپ، هر بار تعلیق تحریم ها را اعلام کرده است، داتیکان در گفتگو با دکتر مرتضی نجفی استاد حقوق دانان و دکتری حقوق بین الملل از دانشگاه تولوز فرانسه احتمال خروج آمریکا از برجام را مورد بررسی قرار داد، سند برجام یک سند بی سابقه در جهان هست، این سند که منجر به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شد، توانست ۶ قطعنامه قبلی ایران را بی اثر کند، از این رو با عنایت به اینکه چنین قطعنامه ای پشت برجام است، باید گفت نمونه آن تا این زمان وجود نداشته است، در دنیا چنین روند مذاکره ای که دارای مکانیزم خاصی است و از نظر زمانی بسیار طولانی بوده نداشته ایم. برجام یک تجربه ویژه محسوب می شود، برجام به عنوان یک مدل و حقوق بین الملل مورد استفاده قرار گیرد تا امکان حل موارد مشابه با استناد به آن وجود داشته باشد.

بسیاری از کارشناسان و مشاوران رئیس جمهور آمریکا، لغو برجام یا خارج شدن از آن را صلاح نمی دانند، زیرا این مسئله یک خطر جدی به به آمریکا محسوب می شود، اگر آمریکا بخواهد از برجام خارج شود، گسست بزرگی در روابطش با دیگر کشورهای اروپایی و چین ایجاد خواهد شد و این مسأله می تواند ضربه بزرگی از نظر سیاسی، اقتصادی، بین المللی و حتی حقوقی به آینده این کشور وارد کند. شخصیت دونالد ترامپ دارای نوسانات زیادی هست و تصمیمات نا به خردانه و ناپخته نیز می گیرد، ترامپ اگر بخواهد از برجام خارج شود باید جواب روشنی به اتحادیه اروپا داشته باشد.

این توافقنامه یک پشتوانه بسیار قوی دارد و آن قطعنامه است که در شورای امنیت به تصویب رسیده است، اگر آمریکا از برجام خارج شود اروپا و چین و روسیه به راحتی به خواسته های ترامپ عمل نخواهند کرد، این قرارداد تابع کنوانسیون ۱۹۶۹ وین در رابطه قراردادهای بین المللی است و اگر آمریکا یک طرفه از آن خارج شود چه نهاد صالح بر آن رسیدگی خواهد کرد. و باید گفت روابط بسیاری از کشورهای قدرتمند دنیا با ایالت متحده به مشکل برخورد خواهد کرد، در دوره­ی اوباما چین و روسیه و اروپا با آمریکا همراهی کردند و آمریکا موفق به فشارهای اقتصادی به ایران شد به عدم همکاری اروپا و چین و روسیه بعید هست فشارهای دوره­ی اوباما به ایران وارد شود، در ثانی ترامپ مسائل داخلی آمریکا را هم درگیر کرده است. آمریکا اگر از برجام خارج شود در دنیا منزوی تر خواهد شد، زیرا با اروپا و چین که جنگ تجاری راه انداخته و در دنیا آنچنان حرفهای ترامپ خریدار ندارد. این قرارداد دو جانبه یا سه جانبه نیست شرایط متفاوت است ما نمی توانیم برجام را یک موافقتنامه و معاهده ساده قلمداد کنیم، این یک توافقنامه با پشتوانه بسیار قوی هست زیرا در شورای امنیت به تصویب رسیده است، سیاستهای آمریکا در یمن- سوریه و عراق شکست خورده و آنها با فشارهای اقتصادی می خواهند نفوذ ایران را در منطقه کم رنگ کنند، در حالی که ایران در منطقه ساکن می باشد و این آمریکا می باشد که از کیلومترها دورتر در منطقه دخالت می کند.

برجام و برنامه موشکی ایران:

بعد از اینکه آمریکا از برجام خارج شد، آمریکا سعی دارد برنامه موشکی ایران را در سطح بین المللی مطرح کند، برنامه موشکی ایران ظرفیت تبدیل شده به یک برنامه تهدید بین المللی را ندارد، موشک امروزه به عنوان یک سلاح متعارف در کنار سایر سلاح ها مثل، توپ و هواپیما و تانک می باشد، و برای دفاع از مرز و بوم یک کشور لازم می باشد.

تجربه جنگ تحمیلی:

در زمان جنگ تحمیلی ایران بارها مورد حمله قرار گرفت، کمتر کشوری حاضر نبود به ایران سلاح بفروشد و شهرهای ایران مورد اثبات موشک و بمبهای شیمیایی قرار گرفت، آنهایی که دم از حقوق بشر می زدند کجا بودند تا عراق را مجازات کنند، ما باید از لحاظ خودمان را تجهیز کنیم و از هشت سال دفاع مقدس عبرت بگیریم. حتی اگر غرب معتقد هست که ایران باید موشک خود را باید کنار بگذارد باید کشورهایی همچون عربستان و اسرائیل هم خلع سلاح شوند، حرکت آمریکا در رابطه با برنامه موشکی ایران کاملاً سیاسی هست نه حقوقی برنامه موشکی ایران به هیچ عنوان ربطی با برنامه هسته ای ندارد، آمریکا نمی تواند ادعا کند که ایران برجام را نقض کرده است یا موشک های ایرانی طوری طراحی شده اند که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را داشته باشند.

فشار آمریکا برای برنامه موشکی ایران با استقبال اروپاییان روبه رو نشده است، این فشارها فقط به خاطر عربستان و اسرائیل می باشد، چندین جریان خواهان تغییر رژیم در ایران، شامل: اسرائیل و لابی های اسرائیل و عربستان و لابی های عربستان و مجاهدین خلق و محافظه کاران جدید که شامل مسیحیت صهیونیست هم می شوند. فشار اقتصادی برای آن است که مردم به سطحی از نا امیدی برسند که نیروهای نظامی و امنیتی در مواجهه با اعتراضات نتوانند کنترل کنند در حالیکه توان مدیریت امنیت کشور بسیار بالاست اروپاییان برخلاف آمریکاییها خواهان حفظ برجام می باشند ولی در عین حال روی سه اصلاحیه توافق دارند آنها می خواهند در عین حال که برجام حفظ شود، بر سر سه موضوع مذاکره کنند اولین موضوع:۱- مذاکره مجدد بر سر موضوع محدودیتهای انجام آزمایش موشکی در ایران ۲- تضمین دسترسی بدون محدودیت بازرسان به تأسیسات نظامی ایران ۳- تمدید تاریخ انقضای محدودیتهای تعیین شده در توافق هسته ای پس از سال ۲۰۳۰ که مانع سرگیری تولید سوخت هسته ای توسط ایران می شود. در عین حال اروپایی ها نگرانند که نوشتن این شروط خارج از برجام منجر به شکست برجام شود و اگر برجام شکست بخورد، ایران برنامه هسته ای خود را از سر می گیرد، اروپایی ها نگران این بودند، حتی اگر شروط اعمال شده به ایران پذیرفته شود باز ترامپ از نفرتی که از برجام دارد، برجام را پاره کند، حتی قبل از اینکه آمریکا از توافق هسته ای خارج شود، آمریکا با سیاست خود کاری کرده بود که ایران از مزایای اقتصادی برجام بهره مند نشود، آمریکا با از بین بردن توافق هسته ای، در جامعه ی بین الملل خود را منزوی کرده و دیگر هیچ کشوری در آینده تمایل نشان نخواهد داد که با آمریکا مذاکره کند، آمریکایی ها باید بدانند که هیچ کشوری توان دفاعی خود را کنار نمی گذارد و اجازه ی بازرسی از مکان های نظامی در عرف بین الملل تخلف محسوب می شود.

تا چه اندازه آمریکایی ها می توانند سیاست اجماع سازی علیه ایران را عملی کنند:

در شرایط کنونی آمریکا نمی تواند جامعه ی بین الملل را علیه ایران به اجماع برساند اروپایی ها نگران بُرد موشکهای ایرانی هستند اگر برد موشکهای ایران افزایش پیدا کند اروپاییها هم در تیر رأس قرار می گیرند که البته ایران بارها اعلام کرده برنامه موشکی برای دفاع از مرز و بوم می باشد و ایران قصد ندارد با این موشکها اروپا یا جای دیگر را نیز هدف قرار بدهد. بعضی از سیاستمداران آمریکایی معتقد بودند اجرای برجام به نفع کشور آمریکاست، این طرح که از طرف کورکر پیشنهاد شد عبارتند از ۱: کنگره آمریکا قانونهای تحریمی علیه ایران در حوزه های غیر برجامی اعمال می کند ۲: دولت این کشور به دنبال تشدید فشار بر ایران از طریق ایجاد نظام راستی آزمایی قوی تر و اجرای قوی تر برجام برود و به دنبال تشدید فشار بر ایران با ابزار و ظرفیت های موجود در این توافق باشد. ۳: ایالتهای مختلف آمریکا با توجه به نظام فدرالی این کشور بر حجم فشارهای ایالتی بر ایران بیفزایند، چنانچه آمریکا از توافق هسته ای خارج شود، کشور آمریکا در سطح بین المللی منزوی می شود، اما اجرای بد برجام که روش مد نظر آقای کورکر است هدف خروج ایران از برجام را مد نظر قرار داده تا کشورمان با این کار در سطح بین المللی منزوی شود.

اما ما در مقابل اقدامات آمریکا چه کارهایی را می توانیم انجام دهیم. ۱: کشورمان همچنان که به تعهداتش پایبند بوده، به این رویه ادامه دهد چنانچه اروپا و چین و بقیه دنیا تعهدات خود را در برجام همچنان اجرا کنند و ایران هم بر اساس تعهداتش بر اساس چیزی که تا کنون اجرا کرده نه کمتر و نه بیش تر برجام پایبند بماند. ۲: برای همیشه برجام را پاره کنیم ۳: اگر آمریکا از برجام خارج شده ایران متناسب با خروج آمریکا از تعهدات خود می کاهد، بدین معنا اگر ذخیره ی اورانیوم ما ۳۰۰ کیلو باشد با خروج آمریکا از برجام به ۴۰۰ کیلو افزایش دهیم. ۴: اگر آمریکا از برجام خارج شد ایران برعکس تعهدات خود را افزایش دهد و اعلام کند برای نشان دادن حسن نیت به جهان تعهدات خود را بیش از حد موجود در برجام رعایت کرده است. احتمال پیگیری گزینه های دوم و چهارم کم و احتمال گزینه ی اول و سوم زیاد است. ایران می تواند به اروپایی ها بگوید که ما به گزینه ی سوم عمل می کنیم اما به گزینه ی اول هم رضایت می دهیم، اروپاییها نمی خواهند از برجام خارج شوند، زیرا این یک پیروزی چند جانبه هست، پیروزی دیپلماسی بر جنگ می باشد. اگر آمریکا به اروپا فشار وارد کند، و اروپا از برجام خارج شود این نشانه ی بی اراده بودن اروپاست در مقابل آمریکا، و آمریکا پس از این می تواند در زمینه های دیگر هم با اروپا مانند غلام حلقه به گوش رفتار کند. اما بر اساس مواضع کشورمان، مذاکره درباره ی مساله موشکی جزو خطوط قرمز ایران به شمار می آید. در میان افکار عمومی شاید مطرح باشد که چرا ایران وارد مذاکره نمی شود در این مورد ضعف دارد یا منطق ندارد به نظر بنده ایران می تواند در مورد مسائل موشکی هم وارد مذاکره شود و بگوید که برخی کشورهای منطقه با برد بیش از ۴ هزار کیلومتر موشک دارند ایران با چه منطقی موشکهای خود را کنار بگذارد و به چه منطقی از حق طبیعی دفاع از خود محروم باشد؟! در جامعه ی بین الملل باید قبول کنیم که برخی از کشورها ضد ایران می باشند و علیه برنامه موشکی ایران بهانه تراشی می کنند همزمان جمعی نیز اگر شیفته ی ایران نباشند اما مخالفت چندانی هم با ایران ندارند ما باید دسته ی دوم را تقویت کنیم و برای تضعیف گروه نخست باید روایتی از موشکهای خود ارائه دهیم که مبنی بر منافع ملی و دفاع مشروح باشد، ما باید این شطرنج را به بهترین وجه بازی کنیم یک علت دیگر در کشور ما انگیزه برای مذاکره برسد مسائل موشکی وجود ندارد و یک توافق بین المللی که سالها برسد آن مذاکره کردیم آمریکا زیر پا گذاشت چه انتظاری می رود توافق های دیگر را هم آمریکا زیر پا نگذارد.

نگاهی به عملکرد سیاست مداران خودمان: دولت جدید بعد از اینکه روی کارآمد در سال ۹۲ مدعی شد که زبان دیپلماتیک ما قوی تر هست وزارت خارجه برنامه برجام را دنبال کند، متأسفانه خطوط قرمز امام خامنه­ای تضمین نگرفته بودند، کارشناسان آنها زیاد بود، بعضی از مسئولین دلیل شکست را متوجه رهبری می کنند که رهبری کاملاً در جریان بود در حالیکه رهبر انقلاب وارد جزئیات نشده بود، کیک زرد که ما باید به کشور دیگری می فروختیم، انجام نشد، متن برجام بسیار ضعیف نوشته شده است، به نحو آمریکا قوی نوشته شده است، در هیئت مذاکره کننده ایران سه جاجوس پیدا شد که دو نفر دستگیر و یک نفر هم به خارج از کشور فرار کرد رویه برجام به نفع ایران نبود، هزینه های اضافی تحمیل شد، با صبر و استراتژیک آمریکا ایران نتوانست اهداف خود را پیش ببرد و از منافع اقتصادی برجام بهره مند شود.

بزرگترین دستاورد برجام این بود که دشمنی آمریکا با ما روشن شد، دشمنی آمریکا با ما عیان شد، ترامپ دشمنی خود را با مردم ایران تکمیل کرد آنها می خواهند برجام ۲ را نیز عملی کنند در برجام ۲ تقسیم کار شده است، که ایران باید برد موشکهای خود را کاهش و از برجام خارج شود بعضی از سردمداران کشور اسرار دارند که به غرب باید رابطه داشته باشیم و برای این آقایان منافع ملی خیلی مهم نیست، امروزه برجام تبدیل به یک کاغذ شده و از اول مذاکرات برجام آمریکا خواهان امتیاز گیری از ایران بود ما باید از این فرصت استفاده کنیم و تعهدات خود را کاهش دهیم تا غرب متوجه شود که ما در این مورد عملگراتر هستیم، البته روسیه و چین هم نگران این هستند که ایران بیش از اندازه به غرب نزدیک شود، اگر ما عقب نشینی کنیم آنها مدام امتیاز خواهند گرفت و بعد از مسئله موشک ایران و نفوذ ایران در منطقه آنها دوباره حقوق بشر را مطرح خواهند کرد که سند ۲۰۳۰ در این راستا می باشد.

تا زمانی که بعضی از سیاستمداران ما برای حل مشکلات اقتصادی کشور به غرب چشم دوخته اند این اتفاقات بدیهی است. نظام امپریالیسم می خواهد مردم ایران را بی خاصیت کند، همین طور که مردم ایران در زمان رژیم پهلوی مشغول عیش و نوش بودند و از سیاست فاصله گرفته بودند، و این انقلاب اسلامی بود که مردم ایران و منطقه را بیدار کرد، حتی غربیها هم به این مسئله اعتراف می کنند، آنها برای اینکه به اسلام و جمهوری اسلامی آسیب بزنند از هیچ چیز دریغ نکردند، حتی چهارشنبه و چادر یواشکی در این راستا می باشد، رهبر انقلاب بارها اشاره کرده بود که آمریکایی ها عهد شکن هستند و زیاد نباید به آنها اعتماد کرد و باید تضمین قوی باید از آمریکایی ها گرفت و رهبر انقلاب از اصطلاحاتی چون دست چودنی و نرمش قهرمانانه استفاده کرد تا هم مردم و هم مسئولان آگاه شوند.

نتیجه گیری:

در آخر آمریکا نمی تواند برای برنامه موشکی ایران یک اجماع جهانی درست کند و برنامه موشکی ایران را تهدید جهانی قلمداد کند در این مورد اجماع جهانی وجود ندارد و دفاع از مرز و بوم حق یک کشور می باشد.

رئیس جمهور پیشین آمریکا اوباما به دنبال تغییر رژیم در ایران نبود ولی ترامپ تحت فشار لابی های صهیونیست قرار دارد و سیاست تغییر رژیم را دنبال می کند، ما باید از اروپا تعهد عملی بگیریم و آن طور به اروپاییان القا کنیم که در داخل مخالفان جدی با برجام وجود دارد اگر شما تضمین عملی ندهید احتمالاً ایران یا از برجام خارج شود یا از تعهداتش بکاهد، آمریکا برای برجام متعهد نماند از کجا معلوم به توافقنامه های دیگر هم پایبند خواهد ماند، با خروج آمریکا از برجام شاهد این موضوع هستیم که این کشور در سطح بین المللی در انزوا قرار گرفته هست از سوی دیگر هم که جنگ تجاری با اروپا و چین را که شروع کرد بعید به نظر می رسد که ترامپ به خواسته های خود برسد البته رئیس جمهور فرانسه به نیابت از رژیم صهیونیستی تلاش زیادی را برای گنجاندن موضوع موشکی در توافق هسته ای قرار داد که این مسئله با مقاومت جمهوری اسلامی ایران رو به رو شد. در حقیقت قرارداد ترامپ با اعلام خروج از برجام منظومه ی پیمان شکنی خود را تکمیل کرده درحالی که هم زمان از توافق هسته ای خارج شد و انتقال سفارتش از تل آوید به قدس را عملیاتی کرد، پیامی که به جهانیان ارسال کرد این بود که آمریکا در دنیای امروز به هیچ پیمان و عهدی وفادار نیست و فقط به پیمان دوستی با اسرائیل وفادار می باشد و این اقدام ترامپ به بی اعتبار شدن نهادهای بین المللی منجر شد به ویژه آژانس بین المللی انرژی اتمی و این نهاد را بی احترام کرد، اقدامی که با واکنش و استعفای بازرس ارشد آن مواجه شد. اگر اروپائیان می خواهند تا ایران در برجام بماند باید تضمین قوی بدهند و اروپاییان باید بدانند که برنامه موشکی ایران و نفوذ منطقه­ای ایران نمی توانند در برجام بگنجانند و بالاخره بر کف خواسته های ایران یعنی فراهم بودن فروش نفت و تردد نفتکشها و تأمین امنیت شرکت های سرمایه گذار در ایران احترام بگذارند و هر گونه تخلف از این خواسته ها دیگر برجامی در کار نخواهد بود و مسئولان باید بدانند که برای پیشرفت کشور باید به مردم ایران اتکا کنند در غربیها.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.