تدوین برادر بسیجی یونس بی قامت (دانشجوی دکتری)

مسلمانان روز قدس را بزرگ بشمارند

پس از پیروزی انقلاب ، امام خمینی (س)در اولین فرصت روز را برای به نمایش گذاردن حساسیت جهانی نسبت به سرنوشت قدس و نجات آن از چنگال صهیونیست های جنایتکار ، بعنوان " روز قدس" تعیین و پیامی به همین مناسبت صادر نمود.

مقدمه:

امام در این پیام که روز ۱۶مرداد ۱۳۵۸در سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۹هجری قمری خطاب به مسلمانان جهان صادر شد چنین فرمود:

من در طی سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم، که اکنون این روزها به حملات وحشیانۀ خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است، و بویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی، پیاپی خانه و کاشانۀ ایشان را بمباران می کند.

من از عموم مسلمانان جهان و دولتهای اسلامی می خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می کنم آخرین جمعۀ ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است، و می تواند تعیین کنندۀ سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب، و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم. (صحیفه امام، ج ۹، ص ۲۶۷ / ۱۶ / ۵ / ۵۸)

روز قدس روز اسلام

روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید جمهوری اسلامی در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرتها فهماند که دیگر آنها نمی توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند.

من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می دانم، و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم؛ و مسلمین از آن انزوایی که آنها را کشانده بودند خارج شوند، و با تمام قدرت و قوّت در مقابل اجانب بایستند و ما در مقابل اجانب با تمام قوا ایستاده ایم(صحیفه امام ج۹، ص۲۷۸)

 

روز هشدار به ابر قدرتها

روز قدس، روزی است که باید به این روشنفکرانی که در زیر پرده با امریکا و عمال امریکا روابط دارند هشدار داد. هشدار به اینکه اگر از فضولی دست برندارید، سرکوب خواهید شد! ما به آنها مهلت دادیم و با آنها با ملایمت رفتار کردیم که شاید دست از شیطنت بردارند و اگر دست برندارند، کلمۀ آخر را خواهیم گفت و خواهیم به آنها فهماند که دیگر رژیم سابق قابل برگشتن نیست و دیگر امریکا نمی تواند به اینجا حکومت کند، و دیگر سایر ابرقدرتها نمی توانند در این مملکت حکومت کنند. روز قدس روزی است که باید به همۀ ابرقدرتها هشدار داد که باید دست خود را از روی مستضعفین بردارید و سر جای خود بنشینید.(صحیفه امام،ج۹،ص۲۷۷)

روز قدس روز جهانی

«روز قدس» یک روز جهانی است. روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابلۀ مستضعفین با مستکبرین است. روز مقابلۀ ملتهایی است که در زیر فشار ظلم امریکا و غیر امریکا بودند، در مقابل ابرقدرتهاست. روزی است که باید مستضعفین مجهز بشوند در مقابل مستکبرین، و دماغ مستکبرین را به خاک بمالند. روزی است که بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد. متعهدین این روز را روز قدس می دانند، و عمل می کنند به آنچه باید بکنند. و منافقین ـ آنهایی که با ابرقدرتها در زیر پرده آشنایی دارند و با اسرائیل دوستی ـ در این روز بی تفاوت هستند، یا ملتها را نمی گذارند که تظاهر کنند. روز قدس روزی است که باید سرنوشت ملتهای مستضعف معلوم شود، باید ملتهای مستضعف اعلام وجود بکنند در مقابل مستکبرین.(صحیفه امام ،ج۹،ص:۲۷۲).

روز قدس، مقدمه تشکیل حزب مستضعفین

روز قدس یک روز اسلامی است، و یک بسیج عمومی اسلامی بود. و من امیدوارم که این امر مقدمه باشد از برای یک «حزب مستضعفین» در تمام دنیا.(صحیفه امام ، ج۹ ص:۲۸۰)

«دفاع از نوامیس مسلمین و دفاع از بلاد مسلمین و دفاع از همه حیثیات مسلمین امرى است لازم و ما باید خودمان را براى مقاصد الهى و دفاع از مسلمین مهیا کنیم و خصوصاً در این شرایطى که فرزندان واقعى فلسطین اسلامى و لبنان- یعنى، حزب اللَّه- و

دفاع از نوامیس مسلمین

مسلمانان انقلابى سرزمین غصب شده و لبنان با نثار خون و جان خود فریاد «یا للمسلمین» سر مى‏دهند، با تمام قدرت معنوى و مادى، در مقابل اسرائیل و متجاوزین بایستیم و در مقابل آن همه سفاکیها و ددمنشیها مقاومت و پایمردى کنیم و به یارى آنان بشتابیم‏ » صحیفه امام، ج‏۲۰، ص (۴۸۶

جهاد مقدس برای آزادی فلسطین

اکنون که دولت غاصب اسرائیل، برای فتنه‌انگیزی بیشتر و تجاوز زیادتر به سرزمینهای عربی و ادامه دست غاصبانه در قبال صاحبان حق، بپاخاسته و آتش جنگ را برای چندمین بار شعله‌ور ساخته است.

بر عموم دولتهای ممالک اسلامی و خصوص دول عربی لازم است که با توکل به خدای متعال و تکیه بر قدرت لا یزال، همه قوا و نیروی خویش را بسیج ساخته به یاری مردان فداکاری که در خط اول جبهه چشم امید به ملت اسلام دوخته‌اند بشتابند، برای آزادی فلسطین و احیای مجد و شرف و عظمت اسلامی در این جهاد مقدس شرکت کنند؛ از اختلافات و نفاقهای خانمانسوز و ذلت بار دست برداشته، از قدرت پوشالی مدافعان صهیونیسم و اسرائیل نهراسند؛ سران کشورهای اسلامی باید توجه داشته باشند که این جرثومه فساد را که در قلب کشورهای اسلامی گماشته‌اند تنها برای سرکوبی ملت عرب نمی‌باشد بلکه خطر و ضرر آن متوجه همه خاورمیانه است. نقشه، استیلا و سیطره صهیونیسم بر دنیای اسلام و استعمار بیشتر سرزمینهای زرخیز و منابع سرشار کشورهای اسلامی می‌باشد؛ و فقط با فداکاری، پایداری و اتحاد دولتهای اسلامی می‌توان از شر این کابوس سیاه استعمار رهایی یافت؛ دولتهای ممالک نفت‌خیز اسلامی لازم است از نفت و دیگر امکاناتی که در اختیار دارند به عنوان حربه علیه اسرائیل و استعمارگران استفاده کرده از فروش نفت به آن دولتهایی که به اسرائیل کمک می‌کنند خودداری ورزند.

مسلمانان روز قدس را بزرگ بشمارند

امیدواریم که مسلمان ها روز قدس را بزرگ بشمارند و در همه ممالک اسلامی روز قدس در جمعه آخر ماه مبارک رمضان تظاهرات کنند ، مجالس داشته باشند،محافل داشته باشند، مسجد داشته باشند، در مساجد فریاد بزنند. وقتی یک میلیارد جمعیت فریاد کرد، اسرائیل نمی تواند از همان فریادش می ترسد(صحیفه امام ، جد۱۳، ص :۸۰)

راهپیمایی امسال:

اسرائیل در حال سقوط و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت المقدس برای سرپوش گذاشتن روی این ضعف ها و شکست های صهیونیسم هاست.

مردم عراق و سوریه پس از سال ها جنگ و خونریزی توانستند تروریست ها و نیروهای مورد حمایت اسرئیل، آمریکا و آل سعود را از کشورشان بیرون کنند گفت: انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس فقط برای جبران این شکست ها انجام گرفته است.

 

امروز بار دیگر انتفاضه مردم فلسطین در حال برگشت است اظهارداشت: پس از روشن شدن خیانت های عربستان و امارات امروز بر تمامی ملت مظلوم فلسطین روشن شده که تنها دوست و یارشان در رسیدن به آرمان های بلند قدس مردم ایران اسلامی هستند.رمز ماندگار امام راحل در میان مردم ایران و جهان اخلاص عمل و قیام برای خدا و اسلام بود.

مسئولان کشور باید توجه ویژه ای به مباحث عدالت در جامعه داشته باشند.

به ابتکار حضرت امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان هرسال به عنوان روز قدس نامگذاری شده که کشورهای اسلامی در این روز با زبان روزه، در حمایت از ملت مظلوم فسلطین اتحاد و وحدتشان را با راهپیمایی و اعتراض علیه صهیونیست ها به نمایش می گذارند.

کلام پایانی اینکه:
در اندیشه سیاسی امام خمینی رهایی اولین قبله گاه مسلمین و پایان یافتن مظلومیت مردم فلسطین از اصولی ترین مسائل جهان اسلام است و آن راحل عظیم الشان  از همان ابتدای شکل گیری صهیونیست بر این نکته حساس انگشت گذاشته و کشورهای اسلامی را به اتحاد و همکاری در خصوص این مساله مهم وا داشته است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.