یادداشتی از برادر بسیجی محمد رضا ریسمانچی

طلاق و تبعات آن نسبت به فرزندان

آثار طلاق در دو بخش قابل بررسی است الف)آثار طلاق نسبت به زوجین ب)آثار طلاق نسبت به فرزندان

بسمه تعالی

تا زمان اجرای صیغه طلاق ، زوجین همچنان در علقه زوجیت یکدیگر قرار دارند ودر قالب خانواده ای واحد بشمار می آیند و صرفا بعد از جاری شدن صیغه طلاق است که پیوند زناشویی بین آنها گسسته شده و آثار طلاق ظاهر می شود.

اما در خصوص آثار طلاق نسبت به فرزندان موضوع حضانت و نفقه فرزندان قابل بررسی است .طبق ماده ۱۶۸قانون مدنی ،حضانت و نگهداری فرزندان هم حق وهم تکلیف والدین است . وطبق ماده ۱۱۰۴قانون مدنی تازمانی که زوجین باهم زندگی میکنند باید در تربیت و پرورش فرزندان با یکدیگر مساعدت ومعاضدت لازم را داشته باشند .ولی زمانی که نکاح منحل شد ، طبق مفاد قانون مدنی مادر برای نگهداری طفل تا هفت سالگی اولویت خواهد داشت و پس از انقضای مدت مذکور حضانت با پدر است .لازم به ذکر است که حق حضانت برای هریک از والدین ، در صورتی است که قدرت اعمال آن را داشته باشد .

لذا طبق ماده ۱۱۰۷قانون مدنی اگر مادر مدتی که حضانت طفل با اوست دچار جنون شود یا با فرد دیگری ازدواج کند حق حضانت با پدر خواهد بود البته این در حالی است که در زمان ازدواج مجدد مادر، پدر طفل در قید حیات باشد وگرنه حضانت طفل همچنان بر عهده مادر خواهد بود .

در همین راستا در سال ۱۳۷۶،ماده ۱۱۷۳قانون مدنی مورد بررسی و اصلاح واقع شد که در نتیجه به موجب آن هرگاه بر اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که مسئول حضانت طفل است ،صحت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل درمخاطره باشد دادگاه میتواند به تقاضای نزدیکان طفل یا به تقاضای قیم او یا به تقاضای رییس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل مقتضی بداند اتخاذ کند .

طبق اصلاحیه مذکور ،موارد انحطاط اخلاقی والدین در ۵بند عنوان شد که عبارتند از:

۱- اعتیاد زیان آور به مواد مخدر، الکل وقمار

۲- اشتهار به فساد اخلاقی و فحشاء

۳- ابتلاء به بیماریهای روانی با تشخیص پزشکی قانونی

۴-سوء استفاده از طفل و اجبار او به مشاغل ضد اخلاقی فساد ، فحشاء ، تکدی گری و قاچاق

۵- تکرار ضرب و جرح طفل خارج از حد متعارف

همچنین طبق ماده ۱۱۴۷ قانون مدنی در صورتی که به علت طلاق یا به هر جهت دیگر والدین طفل در یک منزل سکونت نداشته باشند هریک از آنها که طفل تحت حضانت او نیست حق ملاقات طفل خود را دارد. تعیین زمان و مکان ملاقات و سایر جزئیات آن در صورت اختلاف بین والدین با دادگاه است.

کسی که حق حضانت طفل با اوست حق ندارد و مدت حضانت از نگهداری وی امتناع کند . (بر اساس ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی )و همچنین طبق ماده واحده قانون مربوط به حق حضانت مصوب ۱۳۶۵چنانچه به حکم دادگاه مدنی خاص یا قائم مقام آن حضانت طفل بر عهده ی کسی قرار بگیرد وپدر ومادر یا شخص دیگری مانع اجرای حکم شود یا از استرداد طفل امتناع کند، دادگاه صادر کننده حکم ،وی را به عدم ممانعت واسترداد طفل الزام میکند ودر صورت مخالفت به حبس اجرای حکم محکوم خواهد کرد

در مورد نفقه فرزندان ،مادامی که والدین در زوجیت یکدیگر قرار دارند طبق قانون مدنی تامین معاش بر عهده مرد است .پس از طلاق تکلیف پدر نسبت به فرزندان همچنان تداوم دارد وفقط در صورت فوت پدر یا عجز مالی او وجد پدری نفقه طفل بر عهده مادر خواهد بود (مواد ۱۱۷۲،۱۱۹۹)ضمانت اجرایی این مطلب در ماده ۶۴۲قانون مجازات اسلامی تعیین شده است که وفق مندرجات آن هرکس با داشتن استطاعت مالی از پرداخت نفقه اشخاص واجب النفقه امتناع کند دادگاه او را از ۳ماه ویک روز تا ۵ماه حبس محکوم میکند.

پس همانطور که ذکر شد آثار طلاق محدود به روابط زوجین نمیشود بلکه آثار آن سایر اعضای خانواده وفرزندان را نیز در بر میگیرد این آثار بیش از هر چیز در موضوع حضانت نمود پیدا میکند که با توجه به قوانین فعلی برای حضانت فرزندان چه ذکور وچه اناث تا سن ۷سالگی مادرمقدم خواهد بود وبعد از مدت مذکور تعیین تکلیف اولویت حضانت با دادگاه میباشد لذا چنان چه هریک از والدین فاقد صلاحیت لازم با این امر باشد وضعیت حضانت با تصمیم مرجع قضایی مشخص خواهد شد .

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.