یادداشتی از برادر بسیجی بختیار بهشتی منش

بمباران شیمیایی سردشت

اولین بار عراق در تاریخ ۱۳۵۹/۱۰/۱۵ از گاز تهوع آور در منطقه میمک استفاده و در تابستان سال ۱۳۶۲ دوباره بمباران شیمیایی را در مقیاس وسیع آغاز نمود و از سال ۱۳۶۳ به بعد ( عملیات بدر ) استفاده از این نوع سلا ح ها را گسترش و شهرهای شلمچه ،خرمشهر ،حلبچه ،مریوان ،گیلان غرب ،اشنویه ،فاو ،سر پل ذهاب و آبادان .... توسط این سلاحها مورد اصابت واقع شدند

 اولین بار عراق در تاریخ ۱۳۵۹/۱۰/۱۵ از گاز تهوع آور در منطقه میمک استفاده و در تابستان سال ۱۳۶۲ دوباره بمباران شیمیایی را در مقیاس وسیع آغاز نمود و از سال ۱۳۶۳ به بعد ( عملیات بدر ) استفاده از این نوع سلا ح ها را گسترش و شهرهای شلمچه ،خرمشهر ،حلبچه ،مریوان ،گیلان غرب ،اشنویه ،فاو ،سر پل ذهاب و آبادان ....  توسط این سلاحها مورد اصابت واقع شدند .لذا در بعد از ظهر روز یکشنبه هفتم تیر سال ۱۳۶۶( برابر با ۲۸   ژوئن۱۹۸۷ ) شهرستان سردشت با جمعیت حدود ۱۲ هزار نفر توسط هواپیماهای رژیم بعث عراق مورد حمله بمب های شیمیایی و گاز خردل و تاول زا قرار گرفت . که بعد از این فاجعه اسف بار روزهشتم تیر ماه ۱۳۶۶ روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی نامگذاری جهانی شد . سردشت نماد مظلومیت مردم ایران به دلیل اینکه اطلاعی از بمب های شیمیایی و نوع آن خبر دار نبودند و بمباران عادی می دانستند که بعد از تیر و تار شدن و بوی بمب های شیمیایی که در شهر مشاهده شد صد ها تن به شهادت رسیدند و بیش از ۸ هزارنفر مصدوم و زخمی برجا گذاشت و همچنان هر ساله شاهد پر کشیدن از این مصدومان به جمع کشته شدگان هستیم . ((که در دیدار نمادین مقام معظم رهبری (مدظه عالی ) با خانواده های محترم شهداءو جانبازان بمباران فرمودند :ضمن اینکه بنده این فرصت را پیدا کردم و با تعدادی از جانبازان عزیزمان و همسران و پدران و مادران و فرزندانشان از نزدیک دیدار کنم که این برای من توفیق بزرگی است . و خدا را برای آن سپاس می گزارم . ))

دلایل و هدف اصلی و اساسی بمباران شیمیایی سردشت را در هر جنگی که بدست آوردن پیروزی است که طرف های دیگر به انحاء مختلف سعی می کنند در خاتمه جنگ بعنوان نیروهای غالب شناخته شوند . لذا برای رسیدن به آن از تمامی راهکارها و قابلیت های خود استفاده می کنند که متاسفانه در  مردم غیور سردشت خاطره بدی در ذهن بازماندگان به جای گذاشت و عاقبت جنایتکاران این حملات به لطف پرودگار به جزای خود رسیدند .  

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.