یادداشتی از برادر بسیجی محسن جباری دانشجوی دکترا حقوق عمومی

جایگاه قانونی دفاترحمایت حقوقی و قضائی ایثارگران

حمايت هاي حقوقي و قضائي، مهمترين نياز امروز ايثارگران

در سال ۱۳۶۵ به منظور تقدير از مجاهدت و ايثارگريهاي رزمندگان اسلام و خانواده هاي معظم شهدا، اسرا     و ... تشکيلات دفتر حمايت حقوقي و قضائي ايثارگران  و مطابق ماده ۲۰۳ قانون استخدامي سپاه پاسداران  انقلاب اسلامي تحت نظارت دفتر حمايت مرکزي  تأسيس گرديد.

انجام هرگونه حمايت حقوقي و قضائي و ارائه خدمات مشاوره اي حقوقي به افراد تحت پوشش اين دفاتر، قبول وکالت در پي گيري دعاوي و شکايت مطوحه از طرف آنها، ارشاد قضائي، انجام خدمات لازم جهت تسريع در رسيدگي به پرونده هاي مطروحه و انجام کليه وظايف ماده ۴ قانون حمايت قضائي از بسيج در مورد افراد آن قانون از جمله وظايف اين دفاتر مي باشدخ به سؤالات حقوقي و قضايي ايثارگران و کمک به مراجع قضائي در تشخيص اعسار افراد کم بضاعت از قبيل ارائه مدارک حقوق و اسناد احوال و املاک  از ديگر فعاليت هاي اين دفاتر به شمار مي روند.

با بيان اينکه حمايت حقوقي و قضائي، مهمترين نياز ايثارگران جنگ تحميلي به شمار ميرود .از بدو تأسيس دفتر حمايت حقوقي و قضايي ايثارگران در محل دادگستري شهرکرد تا کنون تعداد کثيري از پرونده هاي مربوط به دعاوي حقوقي و قضايي بسيجيان، رزمندگان، جانبازان، آزادگان و خانواده معظم شهدا و خانواده سرفراز اسراء جنگ تحميلي، تشکيل شده است که با تلاش و پيگيري کارشناسان دفتر منتهي به صدور رأي، مصالحه و يا بايگاني گرديد

 نحوه فعاليت دفاتر:

ماده ۴- اقدامات دفاتر با درخواست كتبي متقاضي و پس از اطمينان از دارا بودن هر يك از شرايط مندرج در ماده ۲ اين آئين‌نامه آغاز مي‌گردد.

ماده ۵- كليه اقدامات دفاتر در هر مرحله از مراحل دادرسي، با درخواست و اعلام فرد متقاضي صورت مي‌‌گيرد.

ماده ۶- قبول وكالت از سوي دفاتر حمايت بايد به مراجع ذيربط اعم از قضائي، انتظامي و ساير سازمانهاي مرتبط، اعلام و سازمانها و مراجع مزبور نيز موظفند در چارچوب اين آئين‌نامه همكاريهاي لازم را بعمل آورند.

ماده ۷- دفاتر حمايت در اجراي وظائف خود داراي اختيارات ذيل مي‌باشند:

الف) انجام اقدامات لازم براي آگاهي از آخرين وضعيت پرونده متقاضي.

ب) انجام مكاتبات لازم و تنظيم و ارسال دادخواست و لوايح بعنوان وكيل متقاضي.

ج) شركت در جلسات دادرسي و يا ساير جلسات متشكل در رابطه با پرونده.

د) انجام هرگونه اقدام ضروري در جهت حسن اجراي وظايف محوله.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.