سازمان بسیج حقوقدانان آذربایجان غربی

به بهانه سالروز وفات حضرت زینب کبری (س) دلنوشته ای از برادر بسیجی محمد ریسمانچی

ولایت مداری عقیله بنی هاشم

قرآن کریم بدون هیچ قید و شرطی در کنار اطاعت مطلق خداوند  ، دستور به اطاعت از پیامبر (ص) و صاحبان امر ، یعنی ائمه اطهار (ع) میدهد.((اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الأمر منکم )).

حضرت زینب (ع) که محضر هفت معصوم را درک کرده ، در تمامی ابعاد ولایتمداری از جمله معرفت امام ، تسلیم محض بودن ، معرفی ولایت و ایثار در راه آن ، سرآمد است. چرا که خود شاهد بود که چگونه مادر بزرگوارش چگونه خود را سپر بلای امام خویش قرار داد و خطاب به ولی خود گفت : (( روحی لروحک الفداء و نفسی لنفسک الوقاء )) ؛ ای ابالحسن روحم فدای تو و جانم سپر بلای جان تو باد. و سر انجام جان خویش را در حمایت از امیر المومنین علیه السلام فدا نموده و شهیدۀ راه ولایت گردید.

لذا حضرت زینب (س) به نیکویی درس ولایتمداری را از مادر فرا گرفت و آن را به زیبایی در کربلا به عرصۀ ظهور رساند.از یک سو در جهت معرفی و شناساندن ولایت از طریق نفی اتهامات و یادآوری حقوقی فراموش شدۀ اهلبیت (ع) تلاش کرد.از جمله در خطبه ای که در کوفه ایراد نمود ، فرمود (( لکه ی ننگ کشتن فرزند آخرین پیامبر و سرچشمه ی رسالت و سرور جوانان اهل بهشت را چگونه خواهی شست؟)) و از سوی دیگر سر تا پا تسلیم امامت بود.چه در دوران أباعبدالله الحسین (ع) و چه در دوران امام سجاد (ع).حتی در آن هنگام که خیمه گاه أباعبدالله را آتش زدند( یعنی در آغازین ساعات امامت حضرت سجاد (ع) ، نزد آن حضرت آمد و عرض نمود : (( ای یادگار گذشتگان ، خیمه ها را آتش زدند ، ما چه کنیم؟)) که امام فرمود : (( علیکن بالفرار)). از این مهمتر در چند مورد ، زینب (س) از جان امام سجاد (ع) دفاع کرد و تا پای جان از امام خویش حمایت نمود.

الف – در روز عاشورا هنگامی که امام حسین (ع) برای اتمام حجت در خواست یاری نمود ، فرزند بیمارش امام زین العابدین(ع) روانه میدان شد ، حضرت زینب(س) به سرعت حرکت کرد تا او را از رفتن به معرکۀ جنگ بازدارد.در این حال سیدالشهدا(ع) به خواهرش فرمود:او را باز گردان ،که اگر او کشته شود نسل پیامبر روی زمین قطع میگردد.

ب-عصر عاشورا هنگام هجوم دشمن به خیمه ها شمر (لعنة الله علیها) تصمیم گرفت که امام سجاد(ع) را به شهادت برساند ولی زینب(س) فریاد زد((تا من زنده هستم هرگز نخواهم گذاشت که جان زین العابدین در خطر افتد ))؛ دشمن با شنیدن این سخن از کار خود دست کشید.

ج-زمانی که در کوفه ، ابن زیاد(لعنة الله علیها ) فرمان قتل امام سجاد(ع) را صادر کرد حضرت زینب(س) امام را در آغوش کشید و با خشم فریاد کشید : ( ای پسر مرجانه! خونریزی بس است.دست از کشتن خاندان ما اهلبیت بردار.) و ادامه داد(( ولله لاافارقه فان قتلة فاقتلنی معه)) به خدا هرگز اورا رها نخواهم کرد ؛ اگر میخواهی او را بکشی مرا نیز باید با او بکشی)). ابن زیاد به زینب(س) نگریست و گفت:شگفتا از این پیوند خویشاوندی! که دوست دارد من او را با علی بن الحسن بکشم! او را واگذارید.

البته پسر مرجانه حقیرتر از آن است که بتواند درک کند این حمایت به خاطر خویشاوندی نیست ، بلکه به دلیل حمایت از ولایت و امامت است.

((السلام علی نائبة الزهراء و سلالة خدیجة الغراء ، شفیقةالحسن و شریکة الحسین ))

((السلام علی قلب زینب الصبور و لسانها الشکور)).

                                            

                                                                                                    کتابت بید أحقر خدامها و أصغر عبیدها :

                                                                                                                            محمد ریسمانچی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.