سازمان بسیج حقوقدانان آذربایجان غربی

عذرخواهی عمیق از خطای دردناک

صبح دیروز ستاد کل نیرو‌های مسلح نتیجه تحقیقات خود درباره حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین را اعلام کرد و مشخص شد که خطای انسانی پدافند هوایی عامل وقوع این حادثه دلخراش شده است.

صبح دیروز ستاد کل نیرو‌های مسلح نتیجه تحقیقات خود درباره حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین را اعلام کرد و مشخص شد که خطای انسانی پدافند هوایی عامل وقوع این حادثه دلخراش شده است.
جزئیات حادثه از زبان سردار حاجی‌زاده
فرمانده نیروی هوافضای سپاه دیروز در نشستی خبری به میان خبرنگاران آمده و با تسلیت حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین به تشریح جزئیات هدف قرار گرفتن هواپیما از سوی سامانه پدافندی پرداخت و گفت: خطای انسانی در شرایط جنگی این حادثه غم‌بار را رقم زد.
به گزارش سپاه نیوز، سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده با تسلیت این حادثه دلخراش به آحاد مردم و خانواده‌های این عزیزان گفت: حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بنده در غرب کشور بعد از اجرای عملیات ضربات موشکی علیه پایگاه‌های امریکا شنیدم و زمانی که اطمینان پیدا کردم که این اتفاق افتاده است، واقعاً آرزوی مرگ کردم و‌ای کاش می‌مردم و چنین حادثه را شاهد نبودم؛ ما یک عمر خود را پیشمرگ مردم کرده‌ایم و امروز هم آبروی‌مان را با خدا معامله می‌کنیم و در این شرایط سخت برابر دوربین‌ها حاضر شدیم که در این خصوص توضیح دهیم. وی با بیان اینکه پس از اطمینان از صحت خبر بلافاصله مراجع بالادستی را مطلع کردم، افزود: هرچند بررسی‌ها و ارزیابی تخصصی توسط مراجع و ستاد‌های بالاتر و قوه قضائیه انجام می‌شود، اما ما گردن‌مان از مو باریک‌تر است و مسئولیت این حادثه غم‌انگیز و دلخراش را می‌پذیریم.
حاجی‌زاده در ادامه تصریح کرد: بیش از یک هفته شرایط منطقه حساس شده بود و احتمال درگیری از هر زمان دیگر و حتی نسبت به تمامی سال‌های پس از انقلاب بیشتر بود و هم امریکایی‌ها و هم نیرو‌های مسلح ما در آماده‌باش کامل بودند، امریکایی‌ها تهدید حمله به ۵۲ نقطه در خاک کشور را اعلام کرده بودند و در این شرایط همه سامانه‌ها از جمله سامانه‌های تهران در شرایط آماده باش قرار داشتند. وی افزود: در شب حادثه از طریق شبکه جامع پدافند کشوری وضعیت آمادگی در بالاترین سطح آماده باش ابلاغ شد و تعدادی سامانه از جمله سامانه مذکور که اطراف بیدگنه مستقر می‌شود به رینگ پدافند تهران اضافه می‌شود.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: در مراحل مختلف از سوی شبکه یکپارچه پدافندی به سامانه‌ها از جمله این سامانه اعلام می‌شود که موشک کروز به سمت کشور شلیک شده و در مسیر هستند و این سامانه که شلیک موشک داشته اپراتور آن چندین بار درخواست کرده که فضای کشور از پهپاد‌ها پاک شود که شاید به دلیل برخی ملاحظات این وضعیت دنبال نمی‌شود. وی افزود: این سامانه در این شرایط هواپیما را کروز تشخیص داده و به دلیل اختلال موجود در شبکه ارتباطی ۱۰ ثانیه فرصت تصمیم‌گیری داشته که متأسفانه تصمیم بد را گرفته و موشک شلیک می‌شود به این حادثه ناگوار رقم می‌خورد.
سردار حاجی‌زاده با اشاره به اظهارنظر‌های صورت گرفته در دو روز اخیر توسط مسئولان سازمان هواپیمایی گفت: دوستان هواپیمایی کشور تا قبل از اعلام ستاد کل قویاً این موضوع را رد می‌کردند که این به دلیل عدم اطلاع بوده است. وی در ادامه اظهار کرد: بلافاصله پس از اعلام خبر، ستاد کل نیرو‌های مسلح تیمی را به منظور بررسی علل، عوامل و جزئیات این حادثه غم‌انگیز تشکیل داد و از آن طریق مسائل دنبال شد تا صبح جمعه نتایج کامل شد و ستاد کل نیز ابلاغ کرد و تأخیر به دلیل بررسی‌هایی که ستاد کل صورت می‌داده است انجام شده و برادران عزیز هواپیمایی کشور تقصیری نداشته‌اند.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه مسئولیت این حادثه غمبار و حزن‌انگیز با ما است، گفت: به دلیل اینکه هواپیما در ارتفاع کم مورد اصابت قرار گرفته و موشک شلیک شده کوتاه برد بوده این هواپیما در هوا منفجر نشده است. سردار حاجی‌زاده در پایان تأکید کرد: از این حادثه بسیار متأسفیم و مانند خانواده‌های آنان خود را غمزده می‌دانیم، عزیزان ما هزینه شیطنت‌ها و اقدامات امریکا در منطقه است و ما به هیچ عنوان بنایی بر پنهان‌کاری نداشتیم.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.