سازمان بسیج حقوقدانان آذربایجان غربی

نگاهی به نقش آذربایجان غربی در دفاع مقدس

هنوز چند صباحی از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نگذشته بود که با حمایت استکبار جهانی و خود فروختگان داخلی کل نقاط کرد نشین و مرز استان دچار بحران امنیتی شد و تمام نیروهای  نظامی وانتظامی  و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برخورد با ضد انقلاب به ویژه گروهک های کومله و دموکرات مشغول ایجاد امنیت و صیانت از دست آورد های انقلاب شدند که هر روز شاهد جنایت غارت اموال و به شهادت رسیدن جمعی از نیروهای انقلابی و نظامی توسط این گروهک های ملحد و ضد انقلابی بودیم. از طرفی با شروع جنگ تحمیلی بر مشکلات دفاعی و امنیتی استان افزوده شد، بمباران های هوایی روزانه، توپ باران شهرهای مرزی پیرانشهر، سردشت، اما با همه این مشکلات مردم انقلابی ولایتمدار استان علاوه بر فائق آمدن به گروهک منحله کومله و دموکرات توانستند در برابر دشمن بعثی هم با گشودن جبهه های مرز اشنویه، پیرانشهر، سردشت و شرکت در چندین عملیات برون مرزی از جمله عملیات( قادر، والفجر، کربلای۲، کربلای۷،نصر۷،نصر۵، نصر ۲، و...) ضربات مهلکی را بر پیکره پوسیده دشمن بعثی وارد نمایند و مردم شریف و غیرتمند و ایثارگر آذربایجان غربی سرزمین رادمردانی شد که با تقدیم ۱۲هزار شهید،۱۳۳۳۳ جانباز و ۲۰۷۱ آزاده، و بیش از ۳۰۰ سردار شهید این سرزمین را به شهر الشهدا تبدیل کردند.

عملیات برون مرزی استان:

۱- عملیات قادر: عملیات آفندی(قادر) با رمز« یا صاحب الزمان(عج)» در محور سیدکان، چومان مصطفی به صورت گسترده در روز۶۴/۰۴/۲۴ به فرماندهی ارتش در سه مرحله و به مدت دو ماه آغاز شد، این عملیات در شمال غربی ترین خطوط مرزی کشور ایران با حضور چشمگیر نیروهای مردمی انجام شد و ضربه سنگینی را به دشمن بعثی وارد کرد.

۲- عملیات والفجر ۲: این عملیات با آزادسازی ۲۰۰کیلومتر مربع از خاک دشمن و تسلط بر قسمتی از ارتفاعات سرکوب منطقه به پایان رسید. مجموع کشته و زخمی های دشمن به بیش از ۴ هزار نفر رسید، ۲۰۰ نفر به اسارت گرفته شدند و نزدیک به ۵۰ پایگاه دشمن منهدم و یا تصرف گردید.

۳- عملیات کربلای ۲: عملیات کربلای۲ در اواخر سال چهارم جنگ انجام شد. از جمله ویژگی های مهم این عملیات حضور یک گردان از اسیران داوطلب عراقی در این عملیات است که به نوبه خود برای اولین بار در طول جنگ این اتفاق افتاد، دومین ویژگی شهادت شهید محمود کاوه فرمانده لشکر ویژه شهدا که آوازه شجاعت و دلاور مردی آن زبانزد همگان بود

۴- عملیات کربلای ۷:عملیات کربلای ۷ با رمز یا مولای متقیان(ع) در محور حاج عمران و در ارتفاع ۲۵۱۹  به صورت نیمه گسترده در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۶۵ توسط  ارتش انجام شد، هدف از انجام این عملیات ایجاد اخلال و کندی در انتقال نیروی ارتش بعثی عراق به مناطق جنوبی برای دفاع از بصره بود که با موفقیت تقریبی در طی یکی دو روز انجام شد. نیروی زمینی ارتش عملیات را در شمالی ترین منطقه درگیری با رژیم بعث عراق اجرا و ضربه ای سنگین به دشمن وارد کرد.

۵- عملیات نصر۷: عملیات نصر ۷ در خرداد ماه سال ۱۳۶۶ توسط قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در منطقه عمومی سردشت انجام شد. در این عملیات تمام هدف های مورد نظر تصرف شد و دشمن پس از ۹ روز تلاش و حمله به مواضع تصرف شده، نتوانست موفقیتی بدست آورد، در این عملیات ۲۵۰ تن از نیروی دشمن به اسارت درآمدند و تمامی یگان های دشمن ۵۰ تا ۶۰ درصد متحمل تلفات شده بودند.

۶- عملیات نصر۵: این عملیات در نیمه شب تیر ماه سال ۱۳۶۶ با رمز مقدس یا زهرا(س) آغاز شد ، طی این عملیات علاوه بر آزاد سازی برخی روستاهای ایران، رزمندگان اسلام بر ارتفاعات منطقه مسلط شدند و راه نفوذ عناصر ضد انقلاب در آن منطقه مسدود گردید، همچنین ۲۰ کیلومتر از نوار مرزی تحت کنترل رزمندگان اسلام قرار گرفت، استفاده از تاکتیک های ویژه جنگ های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خصوصیات بارز این عملیات می باشد.

۷- عملیات نصر ۹: در اول آذر ماه سال ۶۶ در منطقه عملیاتی حاج عمران توسط رزمندگان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با هدف آزادسازی دامنه جنوبی ارتفاعات معروف به تپه شهدا به اجرا درآمد در این عملیات ارتفاعات ۲۰۸۰،۲۰۶۰،۱۹۸۵،۱۹۸۰ در منطقه عمومی حاج عمران آزاد شد . همچنین انهدام ده ها دستگاه انواع خودرو نظامی و جندین انبار مهمات و کشته و زخمی شدن بیش از ۴۰۰۰ عراقی از دیگر خساراتی بود که به نیروی عراقی وارد شد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.