یادداشتی از خواهربسیجی نیره صفر

طلاق و پیامدهای آن

نخستین وظیفه قوانین اخلاقی تنظیم روابط دو جنس مرد و زن بر پایه های مناسب است،چرا که روابط نادرست همواره برای عده ای منشأ تضاد و مکش بوده است .در واقع انسانی ترین نوع تنظیم این روابط ، ازدواج است که می توان آن را به عنوان اتحاد زن و مرد برای بهبود و پیشرفت آینده تعریف کرد ، خانواده پایه اساسی اجتماع و سلول سازنده زندگی و حیات بشری است . خانواده نهادی است که نکاح دایم در زمان حیات زوجین به اراده مرد یا زن تقاضای زن با شرایط معین.طلاق مهمترین عامل از هم گسیختگی ساختار بنیادی ترین بخش جامعه ، یعنی خانواده است .

طلاق مهمترین عامل از هم گسیختگی ساختار بنیادی ترین بخش جامعه ، یعنی خانواده است .

 

علل افزایش طلاق

شرایط نامساعد ازدواج و تشکیل زندگی مشترک براساس موارد معقول و غیر منطقی ، از آغاز،طلاق را در بطن خود دارد. از جمله عوامل مؤثر می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱.نادرستی معیارهای همسرگزینی و ازدواج های تحمیلی

۲.مشکلات اقتصادی

۳.عدم توافق اخلاقی و ناسازگاری های مرتبط با آن

۴. دخالت اطرافیان به ویژه خانواده ها

۵.سوءظن ، عدم تمکین، عدم پایبندی به مذهب،اعتیاد،زیاده طلبی،ازدواج در سن پایین ،ناآگاهی و بیسوادی؛تفاوتهای فرهنگی و ازدواج مجدد

همچینین بر طبق مصاحبه هایی که از افراد طلاق گرفته صورت گرفته است ،رایج ترین دلایل عمده طلاق عدم تعهد،خیانت ،خشونت خانوادگی، و مصرف مواد بوده است.

پیامدهای طلاق

۱.فحشا به ویژه در اثر فقر و ناآگاهی

۲.اثرات شدید روانی از جمله پرخاشگری و ناسازگاری کودکان فرار از منزل و ولگردی آنان

۳.اعتیاد زنان ،مردان و کودکان و استفاده از کودکان در توزیع مواد مخدر و دیگر فعالیت های غیر مجاز

۴.خودکشی زن یا شوهر حتی کودکان

۵.کاهش میل به ازدواج در دیگر افراد خانواده

۶.اهمال و مسامحه والدین در تعلیم و تربیت فرزندان و ایجاد آسب های روانی و اجتماعی برای آنان

۷.افسردگی و سایر اختلالات روانی اعضای خانواده

 

پیامدهای طلاق برای مردان

طلاق برای کودکان و زنان پیشامدهای ناگواری را به همراه دارد ولی نباید فراموش کرد که این مسئله عواقب ناگوار و آسیبهایی را نیز برای مردان به وجودخواهد اورد . مردان نیز با مشکلات روحی و روانی نظیر افسردگی یأس، ناامیدی،کاهش اعتماد به نفس بعد از طلاق مواجه می شوندمردان هم همانند زنان در این دوران مستعد ابتلاء به افسردگی هستند.

مردان به دلیل تفاوت در مکانیزم های دفاعییشان با زنان و بسته به شخصیتی که دارند ممکن است بعد از طلاق دچار مشکلات نظیر ناراحتی های قلبی و عروقی، بیماری های ریوی و گوارشی و ریزش موی سر مواجه شوند.نکته دیگری که وجود دارد این است که مردان به دلیل داشتن مشغله های بیرون از منزل به راحتی توانایی اداره خانه و زندگی خود و نگهداری و تربیت فرزندان را ندارند و این مسئله آنها را در تنگنایی شدید قرار خواهد داد.

در مورد آسیبهای اجتماعی مردان بعد ازطلاق میتوان گفت مردان هم از آسیب ها در امان نیستند . افزایش بزهکاری در مردان مطلقه ، اختلالات و انحرافات جنسی ، تمایل به زتدگی مجردو... از جمله آسیبهایی است که این مردان را تهدید می کند .

در مورد آسیب های اقتصادی باید گفت مردان با کابوسی به عنوان مهریه های سنگین مواجه هستند ، مهریه هایی که هنگام تعیین آن با خیال چه کسی داده و چه کسی گرفته آن را پذیرفته اند و حال به دلیل وقوع طلاق مجبور به پرداخت آن هستند مهریه های نجومی که یا باید به خاطر آن بهترین سال های زندگی را به دلیل عدم توان پرداخت در پشت میله های زندان بگذرانند و یا با پرداخت قسمتی از آن و یا تمام آن کل سرمایه زنگی خود را از دست بدهند. طلاق با این که در بعضی مواقع راهگشا ست ولی به نظر می رسد مانند طوفانی عمل میکند که کسی از آسیب های آن در امان نیست.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.