یادداشتی از برادر بسیجی محمد رضا ریسمانچی

حماسه غدیر

مهمترین نکته ای که حماسه غدیر به ما می آموزد، اقدام به موقع در برابر ظالمان و منافقان در دفاع از حق و حقیقت است.

 عوامل زمینه ساز غدیر:

رسول خدا(ص) طی دوران نبوت خویش همواره بر مسئله جانشینی علی(ع) در محافل رسمی و غیر رسمی تصریح و تأکید  می نمود ولی تفرقه افکنان و منافقان امیدوار بودند که پس از رسول خدا(ص) به نحوی این مسئله را به نفع خویش تغییر داده و حکومت را پس از ایشان در اختیار بگیرند. این تهدیدی جدی بود که موجودیت اسلام را به مخاطره می انداخت ولازم بود اقدامی هوشمندانه در برابر آن صورت پذیرد. لذا پیامبر اکرم (ص) به فرمان خداوند متعال در یک موقعیت حساس که جمع زیادی از مسلمین حضور داشتند مسئله حکومت و ولایت امیرالمومنین علی (ع) را به اطلاع مردم رساند و از مردم در این خصوص بیعت گرفت.

آموزه های غدیر:

مهمترین نکته ای که حماسه غدیر به ما می آموزد، اقدام به موقع در برابر ظالمان و منافقان در دفاع از حق و حقیقت است. پیروی از اهل بیت (ع) و حرکت در راستای فرمایشات معصومین (ع) و اطاعت از دستورات آن ها و حرکت در مسیری که آنان برای ما معین می نمایند از جمله آموزه هایی هستند که می توانیم از این حماسه جاوید تاریخ فرا بگیریم.

آثار و نتایج این حادثه بزرگ:

بزرگترین اثر و نتیجه این حادثه بزرگ یأس و ناامیدی دشمنان اسلام و امید بخشی و هدایت مومنان و دوستداران خدا و رسول بود. همچنین این حرکت عظیم مسیر اسلام را تا روز قیامت مشخص کرد و جانشینان پیامبر را تا روز قیامت به مردم معرفی نمود و از تفرقه و سردرگمی مومنین جلوگیری نمود و تا روز قیامت حجت را بر همگان تمام کرد.

نیاز جامعه اسلامی امروز به غدیر:

رسول خدا(ص) غدیر را در تمام تاریخ تا روز قیامت گسترش می دهد و به همگان فرمان می دهد که نسل به نسل این فرمان الهی را به اطلاع یکدیگر برسانند و پیرو اهل بیت(ع) باشند. فرزندان خویش را با محبت آنان تربیت کنند و هیچگاه از آنان پیشی نگیرند و نسبت به آنان عقب نمانند. این توصیه مهم بهترین گواه بر نیاز جامعه به غدیر در تمام دوره ها در طول تاریخ تا روز قیامت است و نشان می دهد هیچگاه انسان ها از غدیر بی نیاز نخواهند بود.

راه های احیای فرهنگ غدیر:

هدف از غدیر احیای حکومت دینی تا روز قیامت و جلوگیری از قرار گرفتن زمام امور به دست نا اهلان و نامحرمان است. مشخصه اصلی تمامی امامان(ع) در دوران های مختلف، مبارزه با فساد و ظلم و پرهیز از پیروی از شیطان است. لذا برای احیای فرهنگ غدیر هر یک از افراد باید در وجود خود انقلابی به وجود آورند و تلاش کنند زندگی خویش را مطابق با فرمایشات حضرات معصومین(ع) تنظیم نمایند.

روش های جذب جوانان به فرهنگ غدیر:

جوانان به دلیل برخورداری از قلب هایی پاک، آلوده نبودن به آفات معنوی، زمینه پذیرش بهتری را دارند.  اگر فرهنگ غدیر آنگونه که رسول خدا(ص) تبیین فرموده است بدون تحریف و برداشت های شخصی به جوانان ارائه گردد، آنان  تحت تأثیر این فرهنگ غنی قرار می گیرند و با آغوش باز از آن استقبال می نمایند. لذا ارائه فرهنگ غدیر مطابق با فرمایشات رسول خدا (ع) و ائمه معصومین(ع) به جوانان و عمل به این فرامین، بهترین شیوه جذب جوانان به فرهنگ غدیر می باشد. آری، غدیر حقیقتی جاوید است که بسیاری از جوانان و طرفداران حقیقت را به نور ولایت علوی خواهند کشاند و آنان را به سر منزل خوشبختی خواهد رساند.

اصول حاکم بر فرهنگ غدیر:

 مهمترین اصل حاکم بر فرهنگ غدیر، پیروی از قرآن و عترت به صورت همزمان است. اگر بخواهیم تمام وقایعی را که در جریان واقعه غدیر رخ داده است را در یک جلسه خلاصه کنیم، آن جلسه همان «حدیث ثقلین» خواهد بود. در سراسر اتفاقاتی که در جریان غدیر خم رخ داده است، این نکته اساسی به چشم می خورد که تنها راه سعادت انسان ها در زندگی دنیوی و اخروی، پیروی از کتاب خدا و عترت پیامبر (ص) است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.