سازمان بسیج حقوقدانان آذربایجان غربی

شاخصه های دولت اسلامی

گفتمان اصلی دولت اسلامی خدمت است ؛ اصلا فلسفه وجود ما جز این نیست ؛ ما آمده ایم خدمت کنیم به مردم و هیچ چیز نباید مارا ازاین وظیفه غافل کند

تلخیصی ازبیانات مقام معظم رهبری

اولین شاخص ، شاخص اعتقادی و اخلاقی است –بخصوص در مسؤلان رده بالا-سلامت اعتقادی ،سلامت اخلاقی،سلامت عملکردی که از اعتقاد و نگاه درست به حقایق جامعه ناشی می شود. این شاخص اول است .

ماخوشبختانه برای اعتقاد درست وبرای آنچه که باید آن را حق دانست ، دچار ابهام و سردرگمی نیستیم ؛علاوه بر منبع اسلامی ما مجموعه ای از رهنمود های امام بزرگوار را داریم ؛امام، مورد اعتقاد و قبول و اذغان همه ماست .خب، مجموعه بیانات امام ،موضع گیری های امام ورهنمودهای امام در اختیار ما است این شد آن شاخص ؛ به این باید اعتقاد داشته باشیم ؛ بر طبق این عمل کنیم ؛ در موارد اشتباه، به این شاخص اصلی مراجعه کنیم؛ این می شود سلامت اعتقادی . اصول و ارزش های انقلاب هم همین هاست، مبانی ارزشی انقلاب هم در همین بیانات وجود دارد.اینها چیز های است که اگر به آنها پایبند باشیم و دلبسته به آن ها باشیم و برنامه را بر اساس این دلبستگی ها انجام بدهیم، به نظر می رسد که کار موفق و خوش آینده خواهد بود و پیش خواهیم رفت.

یکی از چیز هایی که من روی آن تکیه می کنم در این زمینه اعتقاد و نگاه قلبی و گرایش قلبی ، مسئله اعتقاد به خدای متعال است، اعتماد به وعده های الهی است ؛ این از جمله مطالبی است که بنده اصرار دارم ما روی این کوتاهی نکنیم

شاخص دوم ، مسئله خدمت به خلق است؛ روحیه خدمت ، که گفتمان اصلی دولت اسلامی همین خدمت است ؛ اصلا فلسفه وجود ما جز این نیست ؛ ما آمده ایم خدمت کنیم به مردم و هیچ چیز نباید مارا ازاین وظیفه غافل کند

 شاخص سوم مسئله عدالت است. بنده بارها عرض کرده ام معتقد نیستم به پیشرفت بدون عدالت . پیشرفت بدون عدالت همان نتیجه ای را خواهد داد که شما از تمدن پرجلوه غرب ، امروز دارید مشاهده می کنید .ثروت و قدرت و علم وفناوری، بیشتر از آن چیزی که این ها دارند  برای این دوره تصورنمی شده ؛ اینها حداکثر را دارند . اما در عین حال شما ملاحضه کنید آنجا عدالت وجود ندارد.

شاخص بعدی ، مسئله قانون گرایی است . قانون ریل است ؛ از این ریل اگر چنانچه خارج شویم ، حتما آسیب و صدمه است .گاهی قانون ناقص است ، گاهی قانون معیوب است ؛ اما همان قانون معیوب اگر چنانه عمل نشود ضرر آن عمل نشدن ، بیشتر از ضرر عمل کردن است . این راباید نهادینه کرد.

یک شاخص دیگر، مسئله حکمت وخرد گرایی در کارهاست ؛ کار کارشناسی ، مطالعه درست ، ملاحظه جوانب و آثار و تبعات یک اقدام ، و حتی گاهی ملاحظه تبعات یک اظهار نظر.

شاخص دیگر ، تکیه به ظرفیت درون زای کشور است؛ نگاهمان به بیرون نباشد این به این معنا نیست از امکاناتی که بیرون است استفاده نکنیم ؛بلکه امیدمان را به بیرون از ظرفیت های داخلی ندوزیم.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.