یادداشتی از برادر بسیجی داریوش شیرپنجه

دلایل عدم موفقیت طرح کاداستر املاک

اجرای طرح کاداستر املاک، که به عهده اداره کل کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک گذاشته شده است، زمینه های کاهش دعاوی مربوط به زمین، کوه، دریا و ... خواری، دسترسی سریع به اطلاعات ملک و مالک، وصول مالیات و ... موثر است و تهیه نقشه املاک به صورت کاداستر به عهده سازمان ثبت اسناد واملاک کشور گذاشته شده است اما این طرح به دلایلی که بیان می شود موفق نبوده است

اجرای طرح کاداستر املاک، که به عهده اداره کل کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک گذاشته شده است، زمینه های کاهش دعاوی مربوط به زمین، کوه، دریا و ... خواری، دسترسی سریع به اطلاعات ملک و مالک، وصول مالیات و ... موثر است و بر اساس نیاز کشور و ضرورتی که قانونگذار احساس کرده است ماده ۱۵۶ الحاقی به قانون ثبت مصوب۱۸/۱۰/۱۳۵۱ تهیه نقشه املاک به صورت کاداستر را به عهده سازمان ثبت اسناد واملاک کشور گذاشته است، قانون جامع حد نگار مصوب ۱۲/۱۱/۱۳۹۳ اجرای تکالیفی را در بازه زمانی مشخص تعریف و معین  نموده است. به رغم صراحت و تأکید قانون و تلاش مسئولین سازمان این طرح در موعد مقرر موفق  و تکمیل نشده است و موارد زیر را می توان به عنوان برخی از دلایل عدم موفقیت طرح کاداستر ذکر نمود:

۱-تأخیر در اجرای طرح: بسیاری از املاک خصوصاً املاک روستایی در موعد مقرر تقاضای ثبت نشده است و اطلاعات مربوط به این املاک ابتدایی و در حد شماره گذاری بین سال های دهه اول  و دوم می باشد و در اثر زمان حدود اولیه املاک دستخوش تغییر و بیشتر مالکین و کارشناسان ثبتی وقت که اطلاعات روز املاک را داشتند دیگر وجود ندارند تا از اطلاعات آن ها بهره لازم برده شود.

۲- عدم استفاده از رویه واحد برای تهیه نقشه کاداستر: برای تهیه نقشه ، ابتدا نقشه برداری زمینی انجام گرفت، به علت زمانبر بودن مبادرت به تبدیل عکس های هوایی به نقشه گردید که موضوع علاوه بر عدم برخورداری از دقت، موجب تأخیر در اجرا گردید، در نتیجه نقشه این طرح در واحد ها کامل نیست.

۳- استخراج ناقص اطلاعات املاک ثبت شده و در جریان ثبت:  استخراج این اطلاعات به شرکت های خصوصی واگذار گردید که از نیروی انسانی کارآمد برخوردار نبودند و به رغم تحویل کار و پرداخت هزینه اطلاعات ناقص و به مرور زمان و مراجعه ارباب رجوع توسط کادر ثبت تکمیل می گردد.

۴- عدم تکمیل پلاک کوبی نقشه کاداستر: امر پلاک کوبی نقشه کاداستر که به بخش خصوصی واگذار و هزینه های آن پرداخت گردیده است ناقص یا اصلا انجام نشده وادارات ثبت در مورد پلاک های تفکیک شده، پلاک کل ملک را برای قطعات تفکیکی منظور و تکمیل آن را به مراجعات بعدی موکول می نمایند.

۵- عدم استفاده از ابزار بروز و کادر فنی ماهر: در بدو شروع کار ابزار مورد استفاده، خصوصاً دستگاه های مکان یابی از دقت کافی برخوردار نبوده و موضوع سبب بروز هم پوشانی برخی از پلاک ها می گردد، همچنین به سبب عدم دقت و یا مهارت برخی از مسئولین شرکت های طرف قرارداد اطلاعات را به اشتباه  وارد و کارکنان ثبت خارج از وقت اداری مکلف به جبران این نقص می باشند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.